Hradecká zdrávka získala status Fairtradové školy!

Hradecká zdrávka získala status Fairtradové školy!

Aula plná studentů v maskách indiánů, gejš a kovbojů ve čtvrtek ráno pulsovala nadšením a potleskem. Studenti již tradičně v tomto období pořádají svůj Studentský den a letos měl netradiční a přitom slavnostní zahájení. Hradecká zdrávka totiž získala titul Fairtradová škola. Náhodou se tak spojily dvě akce, které spolu nádherně souvisí. Studentský den se nesl v duchu Cesty kolem světa a fair trade je o globálním vzdělávání. Hradec tak má v pořadí druhou školu, která se pyšní titulem Fairtraidová škola. Zároveň je zdrávka 23. školou v České republice.

„Jsem ráda, že jsme se do projektu zapojili, myslím, že vzdělání má být
všestranné a povědomí o tom, že ne všude se lidé mají tak dobře jako my, je důležité,“ řekla ředitelka školy Soňa Lamichová

Škola na získání statusu pracuje už od roku 2015. Splňuje všech pět kritérií, která jsou potřeba. Pořádá osvětové akce, má svou řídící skupinu, o spravedlivém obchodě se mluví v několika předmětech, potraviny se prodávají ve školní kantýně a problematiku medializují.

Projekt fair trade na škole rozjel učitel Radim Špilka a v současné době v jeho šlépějích pokračují pedagogové Hana Kulajová a David Zlatovský. „Zájem o dění nejen kolem sebe a o druhé, to je základ, a tyto hodnoty chceme studentům předávat,“ říká vedoucí vychovatelka domova mládeže Hana Kujalová. Na získání statusu jsou pyšné i samy studentky, které jsou v řídící skupině. „Fair trade aktivity jsme již plnili dříve, ale nyní to bude pod oficiální hlavičkou, což je super,“ dodávají s nadšením studentky Tereza Bohdanecká, Martina Dohnalová a Pavlína Fialová.

A co to vlastně fair trade (spravedlivý obchod) je? Jde o hnutí, které zajišťuje důstojné pracovní podmínky pro pěstitele z tzv. rozvojových zemí. Prosazuje platbu „spravedlivých cen“ za produkty. Nejprodávanější šestici fairtradových produktů tvoří banány, kakao, káva, bavlna, cukr a čaj.