Jak se člověk cítí těsně před smrtí? Proč je modrá obloha? Odpovědi dala SOČka!

Jak se člověk cítí těsně před smrtí? Proč je modrá obloha? Odpovědi dala SOČka!

Na hradecké zdrávce se už zasesoutěžilo. Ti nejodvážnější, zvídaví a bádající studenti neváhali předstoupit před porotu, která měla tu moc vyslat je s jejich projekty do okresního kola soutěže ve středoškolské odborné činnosti (SOČ). Studenti si k tématům nachystali postery a vy je můžete ohodnotit. Třeba „lajkem“.

Smrt. Téma, které nás zajímá i fascinuje. Nikdo neví, co přesně se po ní s námi děje. A jaké to je vědět, že vás čeká už za pár momentů? Anna Plášilová si vybrala téma Domácí hospicová péče a hlavně praktická část se všech posluchačů prostě musela dotknout. Příběhy tří lidí, kteří v současné době již nejsou mezi námi, a studentka měla příležitost je spolu s pracovníky hospice navštívit a mluvit s nimi, byly hodně silné. Obzvlášť ten první, kdy se jednalo o umírající šestadvacetiletou ženu. „Nebyla se svým osudem moc smířená, navíc po ní tady zůstalo několik dětí a měla velké bolesti,“ vyprávěla Anna.

Nebo příběhy žen, co přežily nacistické řádění v Ležácích. Také nešlo o veselé vyprávění. O to však bylo zajímavější. Zdeně Jakoubkové se povedlo vypátrat dosud nezveřejněný dopis i potkat se s paní, která přežila.

Všechny práce však nebyly na depresivní téma, studenti zkoumali třeba souvislosti mezi hudbou a fyzikou nebo zjišťovali, proč je modrá obloha.

Zkrátka co práce, to originál a všechna čest všem studentům, kteří měli odvahu postavit se před publikum a jít s kůží na trh. Nestačí pouze vytvořit poutavou prezentaci, je potřeba i něco vyzkoumat, jít si za tím, věnovat tomu svůj volný čas a pak to ještě hezky komisi naservírovat. „Není úplně jednoduché studenty k práci namotivovat, proto si velmi vážím všech prací. Účast v SOČ je velmi dobrá pro studenty, kteří chtějí jít studovat dál vysokou školu,“ dodává Přemysl Štindl, pedagog z hradecké zdrávky.

Mrkněte na postery, už jen ty vám hodně o práci studentů řeknou. Který se líbí nejvíce?

Autor: Jitka

anna plášilová poster

Atanasová Andrea_poster-1

Kamila Hlavatá - poster

veronika fedorišková - poster

Víšová Alžběta_poster

Zdena Jakoubková poster-1