Na hradecké zdrávce se už zasesoutěžilo. Ti nejodvážnější, zvídaví a bádající studenti neváhali předstoupit před porotu, která měla tu moc vyslat je s jejich projekty do okresního kola soutěže ve středoškolské odborné činnosti (SOČ). Studenti si k tématům nachystali postery a vy je můžete ohodnotit. Třeba „lajkem“.
Smrt. Téma, které nás zajímá i fascinuje. Nikdo neví, co přesně se po ní s námi děje. A jaké to je vědět, že vás čeká už za pár momentů? Anna Plášilová si vybrala téma Domácí hospicová péče a hlavně praktická část se všech posluchačů prostě musela dotknout. Příběhy tří lidí, kteří v současné době již nejsou mezi námi, a studentka měla příležitost je spolu s pracovníky hospice navštívit a mluvit s nimi, byly hodně silné. Obzvlášť ten první, kdy se jednalo o umírající šestadvacetiletou ženu. „Nebyla se svým osudem moc smířená, navíc po ní tady zůstalo několik dětí a měla velké bolesti,“ vyprávěla Anna.
Nebo příběhy žen, co přežily nacistické řádění v Ležácích. Také nešlo o veselé vyprávění. O to však bylo zajímavější. Zdeně Jakoubkové se povedlo vypátrat dosud nezveřejněný dopis i potkat se s paní, která přežila.
Všechny práce však nebyly na depresivní téma, studenti zkoumali třeba souvislosti mezi hudbou a fyzikou nebo zjišťovali, proč je modrá obloha.
Zkrátka co práce, to originál a všechna čest všem studentům, kteří měli odvahu postavit se před publikum a jít s kůží na trh. Nestačí pouze vytvořit poutavou prezentaci, je potřeba i něco vyzkoumat, jít si za tím, věnovat tomu svůj volný čas a pak to ještě hezky komisi naservírovat. „Není úplně jednoduché studenty k práci namotivovat, proto si velmi vážím všech prací. Účast v SOČ je velmi dobrá pro studenty, kteří chtějí jít studovat dál vysokou školu,“ dodává Přemysl Štindl, pedagog z hradecké zdrávky.
Mrkněte na postery, už jen ty vám hodně o práci studentů řeknou. Který se líbí nejvíce?
Autor: Jitka